Co warto wiedzieć o odszkodowaniach?

          Odszkodowaniem nazywane jest świadczenie należące się poszkodowanemu, z tytułu wyrządzonej mu szkody. Wypłacane jest ono przez osobę, która daną szkodę wyrządziła lub ponosi za nią odpowiedzialność. Odszkodowania wypłacane są z mocy prawa dotyczącego danej sytuacji lub na podstawie zawartej umowy. Należy się ono od podmiotu prawa cywilnego, zarówno osoby fizycznej, jak i osoby prawnej.

Rodzaje odszkodowań

          Według Kodeksu cywilnego, istnieje 17 grup świadczeń, które mogą być podstawą do wypłacenia środków poszkodowanemu w razie wypadku. https://adwokat-kaliszewski.pl/odszkodowania/ Są one dokładnie określone i nazwane, dzięki czemu w razie wypadku nie ma wątpliwości co do udzielenia takiego świadczenia. Wszelkie inne sytuacje nie wymienione w Kodeksie cywilnym nie mają podstaw do wypłacenia odszkodowania. Do najpopularniejszych świadczeń przysługujących osobom poszkodowanym, należą między innymi:

  1. Odszkodowanie za uszkodzenie ciała lub wywołanie pogorszenia stanu zdrowia.
  2. Odszkodowanie za utracone dochody.
  3. Koszty holowania pojazdu oraz wynajęcie zastępczego. 
  4. Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej.
  5. Renta całkowita lub częściowa niezdolność do pracy.

Formy odszkodowań

          Istnieje zasada, według której odszkodowania nie mogą być wyższe od wartości wyrządzonej szkody, ponieważ ich rolą jest jedynie wyrównanie straty. Zdarzają się także przypadki, kiedy to odszkodowanie może być niższe, a sytuacja ta wynikać może na przykład z:

  • bezpośredniego przyczynienia się osoby poszkodowanej do powstania lub zwiększenia zaistniałej szkody,
  • umowy lub ustawy dotyczącej danej sytuacji,
  • stanu majątkowego poszkodowanej osoby lub osoby odpowiedzialnej za szkodę.

         Odszkodowania mogą mieć różną formę. Często wypłacane są jako renta dla poszkodowanego, najczęściej w przypadku, kiedy to osoba ta nie jest w stanie kontynuować pracy zarobkowej. Forma ta stosowana jest także w przypadku rodzin, które straciły w wyniku śmierci jedynego żywiciela rodziny. Tego typu zadośćuczynienie może być wypłacone także w formie jednorazowej pomocy, szczególnie w przypadku zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. 

Autor: Adwokat Michał Kaliszewski