Obostrzenie przepisów dotyczących organizacji imprez masowych z uwagi na podwyższenie bezpieczeństwa wywołuje skrajne opinie. Zgodnie z nowymi normami koszta stworzenia tego rodzaju imprezy są znacznie wyższe o czym na własnej skórze przekonali się lokalni dygnitarze. W dzisiejszym artykule skupimy się na aspektach prawnych oraz organizacyjnych związanym z imprezami masowymi. Zapraszamy do lektury!
Wójt, burmistrz i prezydent…
Zarówno wójt, jak i burmistrz, a także prezydent danego miasta mają obowiązek kontrolowania imprezy masowej tak, by ta była zgodna z nowymi przepisami oraz warunkami określonymi w zezwoleniu. W przypadku stwierdzenia niezgodności przebiegu imprezy z regulaminem wójt, bądź któraś z powyższych osób, a nawet wyznaczeni przez te osoby przedstawiciele mogą w każdej chwili przerwać imprezę.
Kto jest organizatorem?
Sezon wiosenno-letni to okres w którym powstaje wiele imprez masowych oraz festiwali, których organizatorem, a często także współorganizatorem są władze samorządowe. Koszta przeprowadzenia tego typu wydarzeń pozyskiwane najczęściej ze specjalnie wygospodarowanego na tę okazję budżetu. Nie brakuje również imprez sponsorskich – prywatnych. Te najczęściej są domeną przedsiębiorców, ale mogą mieć także charakter masowy. To właśnie na władzach samorządowych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczny przebieg imprezy. Poddają one ocenie poziom bezpieczeństwa oraz normy określone w regulaminie i zezwoleniu obserwując pracę organizatora. Podobnie dzieje się w sytuacjach w których same władze rządowe są organizatorem.
Na jakie aspekty związane z bezpieczeństwem należy zwrócić uwagę?
Poza ogólnymi wymogami dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa dla uczestników imprezy w gestii organizatorów leży także zapewnienie zabezpieczenie pod względem medycznym, a także ochrony porządku publicznego, zabezpieczenia stanu technicznego obiektów budowlanych wespół z pomieszczeniami sanitarnymi oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe, zaznacza adwokat Marek Szymała. W kwestii przepisów prawa duże znaczenie ma sama definicja imprezy masowej wynikająca z ustawy. W jej rozumieniu impreza masowa to impreza sportowa, rozrywkowa, bądź artystyczna na której liczba miejsc potencjalnych uczestników nie może przekroczyć tysiąca, zaś w przypadku obiektów zamkniętych – 300.
Czy to już impreza masowa?
Jak okazuje się liczba uczestników oraz kwestia organizowania tego typu imprez to nie są jedyne kryteria stanowiące o prawnej definicji masowej imprezy. Okazuje się bowiem, że wydarzenia odbywające się w operach, operetkach, teatrach, filharmoniach, muzeach, bibliotekach, galeriach sztuki oraz domach kultury zgodnie z treścią ustawy nie są imprezami masowymi, a zatem przepisy dotyczące imprez o tym charakterze ich nie dotyczą. Podobnie jest z imprezami organizowanymi w placówkach oświatowych oraz wydarzeniami organizowanymi dla sportowców niepełnosprawnych, a także tzw. imprezami rekreacyjnymi.