przyklad-kolekcji-monet

Monety jako inwestycja

Skąd bierze się potrzeba kolekcjonowania i co kolekcjonujemy najczęściej? Czym jest kolekcjonerstwo i co sprawia, że tylu ludzi na całym świecie tworzy zbiory najprzeróżniejszych rzeczy?

O kolekcjonerstwie możemy mówić już w tej sytuacji, gdy zaczynamy odkładać na pamiątkę takie rzeczy, jak fotografie, pocztówki z wakacji, wycinki z gazet… Nawet nie zdajemy sobie, że ten zbiór jest już kolekcją.

Kolekcjonerstwo znane było już w dawnych czasach. Już słynny egipski faraon Tutenchamon zbierał lalki, zaś słynny starożytny mówca i filozof Cycero gromadził rękopisy oraz dzieła sztuki. Wśród kolekcjonerów znalazł się również Napoleon, który zbierał zegary. Zbieractwem zajmował się również Honoriusz Balzak, a jego pasją były antyki, na które wydawał majątek.

Kolekcjonować można różne rzeczy. Najbardziej popularne zbiory są związane ze znaczkami pocztowymi, numizmatyką, gromadzeniem książek, militariów, etykiet zapałczanych oraz minerałów. Zbierać można wszystko, oferta jest łatwo dostępna w każdym mieście (przykład http://numizmatykatorun.pl/skup-monet). Są tacy, którzy kolekcjonują krawaty, młynki do kawy czy też okulary. To, co będziemy kolekcjonować, zależy od naszych możliwości oraz zainteresowań. Jedną z najbardziej osobliwych kolekcji świata stworzył moskiewski architekt Antropow, który zajmował się zbieraniem cegieł. Jego kolekcja to kilka tysięcy cegieł, i to nie byle jakich. W jego zbiorze znalazły się m. in. pierwsze rosyjskie cegły pochodzące z XI stulecia oraz okazy produkowane w cegielniach moskiewskich w XVIII oraz XIX wieku. Szwedzki pastor John Engvall zebrał 150 tysięcy guzików.

Kolekcjonerstwo jest przede wszystkim formą relaksu oraz okazją do rozwijania zainteresowań, a także zdobywania nowej wiedzy. Dawniej zbieraczy uważano za nieszkodliwych maniaków. Obecnie kolekcjonerstwo jest nieodłącznym elementem naszej kultury. Pasja, której jesteśmy w stanie poświęcić dużo czasu, jest obecnie zjawiskiem cenionym jako atrakcyjna i pożyteczna forma spędzania wolnego czasu. Kolekcjonerstwo ma wiele wartości, m. in. odgrywa ważną rolę wychowawczą. Ma też ważną funkcję społeczną, gdyż integruje ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Jak rozpocząć kolekcjonowanie monet

Jak ma to miejsce w zdecydowanej większości przypadków tak też w przypadku numizmatyki, każda nowa osoba jest zazwyczaj, potocznie mówiąc „zielona”. Taka osoba nie wie, gdzie szukać i w jaki sposób rozpoznawać zbiory, które są wartościowe, a które nie. Dlatego też, swoją przygodę z kolekcjonowaniem monet warto rozpocząć od poczytania na ten temat i poszerzenia własnej wiedzy numizmatycznej.

Gdzie zdobyć wiedzę

Warto w tym celu zakupić lub wypożyczyć w bibliotece kilka książek dotyczących różnych rodzajów monet oraz banknotów gdyż i te bardzo często towarzysza wielu osobom kolekcjonującym monety. Można będzie dzięki temu poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zdobędziemy potrzebne informacje, które ułatwią nam bez wątpienia poszukiwanie moment i odsiewanie przysłowiowego ziarna od plew. Dzięki temu, w Twojej kolekcji będą znajdowały się jedynie wartościowe i unikatowe momenty, a nie takie egzemplarze, które ma każdy kolekcjoner. Będzie to stanowiło o dużej wartości kolekcji. Warto też szukać informacji w internecie, np. na Wikipedii znajdziemy sporo informacji o różnych monetach.

Gdzie kupić monety

Koniecznie należy również wyszukać miejsca, w których można takie momenty nabywać. Dzięki temu, będziemy wiedzieli, jakie miejsca obserwować, aby wypatrywać unikatowych moment zwiększających wartość danej kolekcji. Warto wybrać kilka miejsc do obserwacji ułatwi to nam szybkość wynajdowania cennych okazów i lepszą możliwość zakupu – my ze swej strony polecamy numizmatyka w Bydgoszczy. Zwiększony zostaje także wariant cenowy. Mając dostęp do kilku miejsc możemy przyjrzeć się, w jakiej cenie są oferowane dane monety w każdym z nich. Dzięki temu, kolekcja moment stale będzie się mogła poszerzać o nowe i coraz bardziej ciekawe i wartościowe egzemplarze. Ważne jest, aby obserwować zarówno polski, jak i zagraniczny rynek. Oczywiście, wiadomo, że na początku będziemy skupiali się jedynie na polskim rynku. Jednak z czasem warto wdrażać się również w zagraniczne rynki. Tam właśnie znajdują się najbardziej rzadkie monety, które będą w stanie wzbogacić w niezwykły sposób naszą kolekcję. Pozwoli to zapewnić posiadanie zbioru wyjątkowe i pod wieloma względami niepowtarzalnego. Będą nam go zazdrościli inni kolekcjonerzy.

Ważne jest również, aby rozpoczynając kolekcjonowanie moment dokładnie określić, jakie momenty chcemy zbierać. Nie możemy zbierać wszystkich. Mijało się to będzie z celem, ponieważ nasza kolekcja nie będzie wtedy spójna. Warto zdecydować się albo na konkretny rodzaj monet, albo na okres, z którego pochodzą. Dzięki temu, będziemy w stanie nieco zawężać obszar poszukiwań. Pozwoli to na stworzenie wyjątkowej pod każdym względem kolekcji, która na pewno przyniesie nam wiele korzyści i dumy. Warto na takie rozwiązanie się zdecydować, a na pewno można będzie się cieszyć z posiadanej pasji.

Podsumowując

Jak widać, kolekcjonowanie monet nie jest zajęciem prostym. Warto poświęcić czas na edukację, tak by dobierać jak najlepsze egzemplarze. Wiadomo, że nie każda nasza decyzja będzie słuszna ale przy odpowiednim poziomie wiedzy jest szansa że będziemy popełniać mniej błędów. A wiele przykładów pokazuje że naprawdę można zarobić niezłe pieniądze na kolekcjonowaniu i sprzedaży monet. Po prostu, jak ze wszystkim w życiu, trzeba poświęcić dość czasu i mieć trochę samozaparcia by dobrze poznać ten świat.