Rok 2017 obfitował w dobre okazje do świętowania. Przy odrobinie kombinacji pracownik mógł uzyskać 5 długich weekendów w tym roku. Wraz z listopadem sytuacja się nie zmienia, ale to właśnie w przedostatnim miesiącu roku mamy jedyny dzień wolny przypadający na sobotę. 11 listopada ustawowo jest dniem wolnym od pracy i właśnie dlatego pracodawca musi oddać pracownikowi ten dzień. Jak go wykorzystać i kiedy on nie przysługuje?
Skąd taki przymus?
Przepis, który nakazuje pracodawcy oddać pracownikowi dzień wolny od pracy, jeżeli przypadające na sobotę święto jest wliczane w poczet dni wolnych, powstał w 2012 roku.
11 listopada jest świętem narodowym upamiętniającym odzyskanie niepodległości prze Polskę po 123 latach niewoli. Z tej okazji każdego roku przysługuje płatny dzień wolny. W związku z tym, każdy z pracowników może wykorzystać ten dzień w innym terminie. Dzięki zmianom w przepisach, wielu pracowników nie patrzy już ze złością w kalendarz, tylko może wyczekiwać wymarzonego dnia wolnego od pracy.
Który dzień w zamian wybrać?
Żaden. A właściwie żadnego dnia pracownik nie może ustalić sobie samodzielnie, zaznacza przedstawiciel kancelarii PBKB Adwokaci. Pracodawca ma prawo odgórnie narzucić pracownikom dzień wolny, przy czym nie musi to być nawet ten sam dzień dla każdego z podwładnych. Istotne jest, że dzień wolny nie musi zostać wyznaczony po święcie, o którym mowa. Równie dobrze pracodawca może wyznaczyć termin wcześniejszy, co w tym roku może mieć proste zastosowanie. W związku z tym, że święto zmarłych przypada w środę, pracodawcy często przyznają pracownikom dzień wolny 2 lub 3 listopada, umożliwiając im tym samym podróż na groby bliskich.
Komu dzień wolny nie przysługuje?
Sama zasada dotycząca dnia wolnego może mieć zastosowanie do każdego innego dnia tygodnia, o ile taki dzień jest dla pracownika zwyczajnym dniem wolnym. Dla przykładu, jeżeli w trybie pracy tygodniowej środa jest zwyczajowym dniem wolnym, to dodatkowy dzień wolny musi zostać przyznany każdemu pracownikowi za 1 listopada. W innym przypadku, jeżeli sobota jest zwyczajnym dniem pracującym, to pracownik po prostu nie przychodzi tego dnia do pracy i dodatkowy dzień wolny mu się nie należy. Prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje również wówczas, gdy święto wypada w niedzielę, która jest uznawana za dzień wolny z urzędu. A więc nawet jeżeli nie pracujemy w niedzielę, to nie zyskujemy prawa do dodatkowego dnia wolnego. Przepisy nie dotyczą również osób przebywających na urlopach macierzyńskich i zwolnieniach lekarskich.
Święto 11 listopada wypadające w tym roku w sobotę to okazja na dodatkowy dzień wolny w okolicach święta zmarłych 1 listopada. Warto jednak pamiętać, że to nie pracownik, a pracodawca ustala datę, w której oddaje pracownikowi przysługujące mu wolne z okazji święta. W przyszłym roku natomiast, wówczas, gdy święto niepodległości przypadnie w niedzielę, pracownikowi nie będzie przysługiwał dodatkowy dzień wolny od pracy. Na razie jednak warto skorzystać z jednego dnia, który przed nami.