Incydentalne porady prawne czy stała obsługa prawna dla firm?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zawierania różnorodnych umów czy dbania o zgodność z prawem poszczególnych procedur. Dlatego też nieodzowna będzie tutaj pomoc dobrego, doświadczonego prawnika. Pozostaje pytanie, czy lepiej zdecydować się na porady prawne wtedy, gdy będzie to konieczne, czy lepiej podpisać stałą umowę z kancelarią prawną?

Dla małych i większych firm

Prawnicy zachęcają, aby zdecydować się na dłuższą współpracę, zamiast przychodzić do kancelarii wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o potencjalne honorarium prawników, ponieważ może okazać się, że o więcej zarobią oni na incydentalnej pomocy. Niemniej jednak prawnik, który stale obsługuje firmę, może lepiej poznać jej specyfikę. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia ilości czasu, jaka jest potrzebna na analizę danej sytuacji prawnej. Dlatego też na stałą obsługę prawną decydują się zarówno mniejsze firmy, jak i duże korporacje. Rozliczają się one zwykle na podstawie ryczałtu miesięcznego, który jest pewną kwotą stałą. Jej wysokość zależy od zakresu świadczonych przez kancelarię usług.

Po pomoc do prawnika

Incydentalne porady prawne mają to do siebie, że nie są one najwygodniejszą formą współpracy nie tylko dla kancelarii, ale również dla właścicieli firm. W większości przypadków potrzebują oni szybko skorzystać z pomocy prawnika, a tutaj musimy przede wszystkim umówić się na spotkanie z adwokatem. Nie jest bowiem tajemnicą, że priorytetem dla niego są klienci stali, których należy obsłużyć w pierwszej kolejności. Nie oznacza to jednak, że korzystanie ze sporadycznych porad prawnych zawsze jest złym rozwiązaniem. Jeśli prowadzimy naprawdę małą firmę, w której w gruncie rzeczy niewiele się dzieje (nie zatrudniamy pracowników, nie zawieramy wielu umów z kontrahentami), to tak naprawdę nie potrzebujemy stałej obsługi prawnej. Warto jednak znaleźć prawnika, który w razie jakichkolwiek problemów będzie w stanie nam pomóc. Chodzi o to, aby naprawdę znał się na prawie gospodarczym oraz branży, w której działamy. Często bowiem prawnicy specjalizują się w konkretnych dziedzinach prawa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie sposób być doskonałym w każdej dziedzinie. Dobrze więc udać się po poradę do prawnika, który nie będzie musiał mocno zgłębiać tematu, aby nam pomóc. W przypadku rozwoju działalności warto jednak zastanowić się nad stałą opieką prawną dla naszej firmy, a przy okazji i dla nas.