Osoby, które potrzebują pomocy prawnej, bardzo często zastanawiają się, czy należy udać się do adwokata, czy do radcy prawnego. W rzeczywistości pomiędzy tymi dwoma profesjami nie ma większych różnic, przynajmniej z punktu widzenia klienta. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając prawnika?
Kim jest radca prawny, a kim jest adwokat?
Zarówno radca prawny, jak i adwokat, muszą ukończyć studia na kierunku prawo, a następnie odbyć stosowną aplikację (radcowską bądź adwokacką). Dopiero po zdaniu egzaminów zawodowych, uzyskują oni prawo do wykonywania zawodu. Radca prawny oraz adwokat mogą reprezentować klienta przed organami państwowymi, doradzać klientowi w różnych dziedzinach prawa, sporządzać w jego imieniu pisma czy kontrolować procesy w firmie pod kątem prawnym. Zakres obowiązków adwokata i radcy prawnego jest więc praktycznie taki sam. Skąd więc różnica w tych zawodach? Otóż kiedyś radca prawny mógł pracować wyłącznie w przedsiębiorstwach państwowych. Dziś może być on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, może również prowadzić własną kancelarię. Tymczasem adwokat nie może nawiązywać stosunku pracy, ma jedynie prawo do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Co więcej, adwokaci i radcy prawni podlegają innym organom nadzorującym, tak zwanym Izbom. Dawniej adwokaci specjalizowali się w sprawach karnych, dziś jednak klasyczny podział już nie obowiązuje.
Na co zwrócić uwagę, wybierając prawnika?
Wpisując w wyszukiwarkę frazę radca prawny Toruń bądź adwokat Toruń uzyskamy wiele wyników, jednak zwykle nie wiemy, do kogo udać się po pomoc. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na specjalizację konkretnego prawnika – większość z nich wymienia je na swoich stronach internetowych. Jest to bardzo istotne, jeśli szukamy pomocy przy nietypowej sprawie, związanej na przykład z prawem medycznym. W praktyce bowiem większość prawników specjalizuje się w prawie cywilnym, karnym bądź gospodarczym, jednak niewielu jest specjalistów z zakresu prawa rolnego, własności intelektualnej czy właśnie medycznego. Bardzo ważne jest doświadczenie w prowadzeniu spraw w danej dziedzinie prawa, a także wiedza teoretyczna i bieżące śledzenie wyroków czy interpretacji. Poszukując prawnika, nie znajdziemy jednolitych cenników – każda sprawa jest bowiem wyceniana w sposób indywidualny, zależnie od nakładu pracy oraz stopnia skomplikowania. Pamiętajmy, że zarówno radca prawny, jak i adwokat zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy zawodowej, przez co nie mogą działać na niekorzyść swojego klienta.