ksiegi prawo

Ciemniejsza strona prawniczej profesji

Choć to jedna z bardziej pożądanych przez wiele osób, i jednocześnie społecznie szanowanych i gloryfikowanych ścieżek kariery, to jednak sam wybór drogi do zawodu prawnika, nie gwarantuje przecież jeszcze życia usłanego różami, swobodą finansową czy szeroko rozumianym społecznym prestiżem.

Prawnicza profesja – czy tylko zalety?

Owszem, jest wiele zalet, które są konkretnie zachęcające i nie dziwi, że wiele młodych osób właśnie zwraca się z wyborem studiów ku prawu, będąc kuszonymi perspektywą błyskotliwej, rozwojowej i obiecującej na płaszczyźnie finansowej kariery. Warto zaznaczyć, że zanim osiągniemy ten etap, przed nami faktycznie długa, niekiedy pełna nieoczekiwanych zakrętów i innych niespodzianek droga. Po pierwsze, studia prawnicze są bardzo wymagające. Nie ma tutaj mowy o tym, abyśmy prześlizgali się łatwo z semestru na semestr. O nie, i wpływa na to wiele czynników. Na przykład złożony charakter materiałów, bo wiadomo – zagadnienia prawne nie są raczej łatwe, lekkie i przyjemne. Chyba że w momencie, gdy ktoś już ma swoją obraną specjalizację i przyswaja wiedzę, która rzeczywiście stanowi pożywkę dla zainteresowań oraz uzupełnienie w dążeniu do tego, by osiągnąć pożądaną pozycję na późniejszym rynku pracy. Poza tym, że studia te są absorbujące pod kątem obciążenia materiałem, warto podkreślić jeszcze jedną rzecz.

Popularność kierunku prawniczego

Studentów prawa jest dzisiaj w Polsce mnóstwo. Absolwentów – również. Tylko żeby sobie zapewnić pewnego rodzaju kartę przetargową na rynku. Może chodzić o dodatkowe kursy i szkolenia, które wpływają potem na nabycie szczegółowych umiejętności, mogących faktycznie wpłynąć na relatywne podniesienie wartości danej osoby na rynku pracy. Do naszych zadań może należeć w przyszłości np. windykacja w miejscowości Turek – dla przykładu. Tylko warto zaznaczyć, że taka inwestycja w dodatkową edukację to też zwykle duży koszt. Najtrudniejsza sprawa – aplikacja. Trzeba się na nią dostać, a najlepsze kancelarie mają mało miejsc, przy czym na jedno może czasem przypadać kilkanaście albo więcej osób. I tu nie decyduje coś takiego jak łut szczęścia czy cyferki jak w lotto, o nie. Tutaj zaczyna procentować cała praca, którą wkładamy w studia i przyswojenie potrzebnej wiedzy oraz umiejętności. Warto zauważyć dodatkowo, że mamy tutaj do czynienia z bardzo wieloma sytuacjami, w których późniejsza kariera prawnika opiera się właśnie mocno o to, na co kładliśmy największy nacisk przed aplikacją. Jednocześnie, trzeba powiedzieć sobie jasno. To generalnie jedna z najtrudniejszych dróg zawodowych, nie tylko w Polsce. W USA, z racji kosztów takich studiów, sprawa jest jeszcze trudniejsza, bo koszta mogą dochodzić nawet do 80 tysięcy dolarów w skali roku. To naprawdę ogrom pieniędzy.

Film pokazujący wady bycia prawnikiem podczas mediacji: